Heavy duty Paper hole punching machine SUPER600
  • group namemore
  • Min Order1 piece
  • brand nameSUPU
  • modelSUPER600
  • payment methodT/T, Western Union, MoneyGram, paypal
  • update timeWed, 13 May 2026 15:38:40 GMT
Paramtents
  • color white+black+orange
  • Material All metal
  • Punching width 600mm (24 inch )
  • Punching thickness 5mm(35-50sheets)
  • Punching material Paper or carton board
  • Punching die material Mould steel
  • Operation mode Electric by foot pedal
  • Changing of dies Yes
  • Closing double wire From 5mm to 32mm
  • Machine weight 260kgs
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Heavy duty Paper hole punching machine
changing of dies is quick and easy
Can closing double wire
Detailed
Punching depth margin can also adjustable from 2mm to 6mm which make this machine perfect .
SUPER600 will be your necessary assistant in your work ~
Specificatin :
Punch thickness:5 mm
Wire closing: 3/16"1 1/4"(5.532 mm)
Punch width: 600mm
Adjustable side margin: 3-6mm
Punch speed: 60times/minute
Power voltage: AC220V,50HZ
Dimension: 1000x640x1110mm
Machine weight: 270KG
Motor power: 1.5KW
Can 24 hour continous working
Please note: the punching dies are exchangeable and can be made according to customers' need.
How to change dies
3.Third, Loose the hexagon screws A and B
check whether the machine can work normally. If yes ,start to work ,
How to  disengage punching pins:
Depending on paper size and punching pattern, it can disengage the punching pins . But do not disengage more than 4 pins . The procedures are: