Semi-Automatic Punching Machine with Interchangeable Die( SUPER360E )
  • group namemore
  • Min Order10 piece
  • brand nameSUPU
  • modelSUPER360E
  • payment methodT/T, paypal
  • update timeWed, 13 May 2026 14:39:40 GMT
Paramtents
  • Punching machine Semi-automatic punching machine
  • Punching Interchangeable die punching
  • Type Standard Punch
  • Punching Method Electric
  • Working Width 360mm(14
  • Punching Thickness 20-25sheets
  • Punching speed 28000sheets/h
  • Machine dimension 985x440x300mm
  • Machine Weight 35KG
  • Paper Feed Vertical
Packging & Delivery
  • Min Order10 piece
Briefing
Multifunction binding machine
interchangeable die punching machine with automatic ejection into a paper tray
Detailed
Popular versatile semi-automatic paper punching machine with exchange dies SUPER360E
PRODUCT DESCRIPTION
High Capacity Electric Punching: punch up to 28000 sheets per hour
Open-ended Vertical Punching Throat:
Interchangeable Die Sets: Die sets can be changed in seconds minutes without tools
Adjustable Edge Guide ensures accurate paper alignment
All aluminum Construction: Solid castings provide greater punching durability
This is a great punch machine for your binding jobs,
A
llowing the operator to change the die to a different punching pattern as the jobs change.
Punch multiple hole patterns, you would just need to add a Die
without need to purchase more equipment.
the most popular option in copy shops
The versatile punching machine is enough for any office environment.
Productivity, versatility, and ease-of-use.
Die sold seperated
TECHNOLOGY DATA
PunchmethodElectric
Working width360mm(14")
Paper feed (Vertical/Horizontal)Vertical
Punch thickness20-25sheets
Punchspeed28000sheets/h
Machine dimension985x440x300mm
Machineweight35kg
Motor110/240V,60/50HZ/200W
WHEN PUNCH
FEATURES
2.we did the testing fot the binding machines for 300,000 times punching
3.we can guarantee for 100,000 times punching for the electric machine
Also export to Korea and Japan and also other more than 80 countries .
WORKSHOP
EXHIBITION
CERTIFICATION
COMPANY PROFILE
this machine just have punching function, if you want binding, can match our  3 in 1 machine MF360