Industrial CNC Plasma Cutting Machine PROCUT-125HD
FOB Price
    1 - 100000 piece
  • group nameAll products
  • Min Order1 piece
  • brand nameTOPWELL
  • modelPROCUT-125HD
  • payment methodL/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal
  • update timeWed, 13 May 2026 17:19:11 GMT
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output 100A/130V
  • Max Open Circuit Voltage 20.3KVA
  • Rated output voltage 175VDC
  • Max output current 125A
  • Duty cycle rating40°C(105°F) 380V/400V: 100% @125A 3PH
  • Operating temperature -10°C~40°C
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 680X310X650MM
  • Weight 45KG
Packging & Delivery
  • Size75cm x36cm x71cm
  • Weight56kg / piece
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • PROCUT-125HD
    HD CNC Cutting, Great for a wild thickness from 1mm to 15mm
    • Application:
      Home workshop
      Metal workshops
      Light fabrication
      Repair and maintenance
    • These Materials:
      Mild Steel
      Brass
      Stainless Steel
      Copper
      Aluminum
    • Input Power: 340-460V, 3-Phase
      Amperage Range: 30-125A
      Rated Output at 40℃ (104℉):
      125A at @60% Duty Cycle
      Weight: 45KG
    Excellent Cutting Performance
    Maximum productivity
    The system offers a 100% duty cycle, can be quickly cut less than 20mm mild steel,and 25mm(1’’) CNC pierce capability, and fast gouging metal removal.
    Long life consumables
    Reduce costs with long consumables life and more up time.
    More reliability and stability
    Designed with 100% duty cycle for the most demanding production environments.
    Designed and tested as the TOPWELL PROCUT series
    product for superior reliability in the most demanding cutting environments.
    Economic
    Low maintenance for maximum uptime.
    General View of Control Panel
    1.Ammeter/Voltmeter Display
    2.Encoder Control
    3.Mode:2T(STD)/4T(HOLD)
    CUTTING CAPACITY
    CapacityThickness Cut speed
    Dross free(CNC)18mm900mm/min
    Pierce*25mm
    Cut angle(ISO9013)Range 2
    Severance(Hand cutting)60mm125mm/min
    *Pierce rating for handheld or with CNC torch height control
    Gouge capacityRemoval rate Groove profile
    Plasma gougingn
    Typical gouge9.8kg/h6.4mm Dx 7.4mm W
  • Item No PROCUT-125HD
    Input voltages (±15%) 380V, 3PH, 50/60Hz
    400V, 3PH, 50/60Hz
    220V, 3PH, 50/60Hz
    Max. Load Power Capacity 20.3KVA
    Rated output voltage 175VDC
    Max output current 125A
    220V: 100% @125A 3PH
    Open circuit voltage (OCV) 380VDC
    Dimensions 680*310*650mm
    Torch TP125, 7.5m
    Recommended gas inlet flow rate/pressure Cutting: 260 l/min (550 scfh) @ 5.9 bar (85 psi)
    Gouging: 212 l/min (450 scfh) @ 4.1 bar (60 psi)
    Gas supply Clean, dry, oil-free air or nitrogen
    Certifications CE, ROHS
    Warranty Power supplies have a 3-year warranty
  • ACCESSORIES
    PLASMA torch: TP125
  • Q:Are you a factory or a trading company?
    Q:How can I pay my order?
    Q:How about your warranty?
    Q: Do you have a CE certificate?
    A: For every model of machine, it has a CE certificate.
    Q:How can I get the quotation?
cnc plasma cutting machine
plasma cutter
cutting machine
industrial 125A plasma cutter