AC DC 3PH Welding machine TIG Welding Machine MASTERTIG-400CT
FOB Price
    1 - 100000 piece
  • brand nameTOPWELL
  • modelMaster TIG-400CT
  • payment methodL/C, D/A, Western Union, T/T, Paypal
  • update timeWed, 13 May 2026 15:44:31 GMT
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output 500A/30V
  • Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 85%
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimension 960X420X1100mm
  • Weight 80 KG
Packging & Delivery
  • Size96cm x46cm x108cm
  • Weight92.6kg / piece
AC/DC TIG & MIX TIG
MASTERTIG-400CT
Reliable and Powerful Design - 400A@100% duty cycle, capable for Light Industrial jobs.
symbol
High Efficiency TIG Welding
tig welder
tig welder
High Efficiency TIG Welding
Maximum output is up to 400A. It is capable of fast welding of thin metals and continuous welding of thick metals.
Mild steel 12mm V groove, 5 layers;
Layer 1: 300A, Layer 2: 300A,Layer 3: 280A;
Layer 4: 280A, Layer 5: 260A;
welding of thick metals
Unique MIX TIG
 MIX TIG
· Nice weld seam, Excellent arc concentration
 MIX TIG
5. AC Waveshape
AC Frequency Range 20Hz~200Hz
Product Name
MasterTIG-400CT
Dimensions(L*W*H)
960x420x900mm
Net Weight
80KG
Basic Specification
Input Voltage
3PH ~ 400V ±15%
Input Power
TIG: 14.39KVA
MMA: 14.21KVA
Output Range
TIG: 20A/10.8V~400A/26V
MMA: 20A/20.8V~315A/32.6V
Rated Output(40℃) 100%
TIG: 400A/26V
MMA: 315A/32.6V