TOPWELL 4 process AC DC TIG welder ALUTIG-250HD with 4 Wave-form control system
  • group nameAll products
  • Min Order1 piece
  • brand nameTOPWELL
  • modelALUTIG-250HD
  • payment methodL/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal
  • update timeWed, 13 May 2026 14:07:53 GMT
Paramtents
  • Rated Input Voltage 1PH ~ 230V ±15%
  • Rated Output 250A/20V
  • Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 80%
  • Max. Load Power Capacity TIG: 7.81KVA
  • Color Red
  • Power Factor 0.8
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 540x240x480mm
  • Weight 23KG
Packging & Delivery
  • Size63cm x3cm x58cm
  • Weight32kg / piece
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • ALUTIG-250HD
    All TIG Functions inone package
    • Application:
      Light Industrial Application:
      Metal Fabrication
      Maintenance and Repair
      Auto Body
      Light Industrial
    • Processes:
      DC TIG (GTAW)
      AC TIG (GTAW)
      MIX TIG (GTAW)
      Stick (SMAW)
    • Input Power: 230V, 1-Phase
      Amperage Range: 5-200A
      Rated Output at 40℃ (104℉):
      200A at 18V @60% Duty Cycle
      Weight: 23kg
    PULSED TIG
    Conventional Pulsed TIG
    High Speed Pulsed TIG
    AC waveshape options
    • Soft Square Wave
    • Soft Square Wave
    MIX TIG CONTROL
    Features of MIX TIG:
    The AC current can get a very good clearance, and DC current can get a deeper penetration.
    Use the MIX TIG we can get an excellent Arc Concentration,
    can be carried out the excellent welding performance from thin to thick plate.
    1) Nice weld appearance, deep penetration.
    2) Excellet Arc Concentration..
    3) Substantially reduce the electrode consumption.
    MIX TIG Frequency (Hz):
    the cycle time of MIX
    TIG in 1 second. Adjustable range: 0.1-10Hz.
    MIX TIG Balance (DC) %:
    DC Balance (%) = (tad/Tmix) x 100
    AC Waveshape Controls
    Frequency control
    Controls the width of the Controls the width of the arc cone.
    Increasing the AC Frequency provides a more focused arc with increased directional control.
    AC Balance Control
    Amplitude Control
  • Item No ALUTIG-250HD
      MMA: 8.75KVA
    Rated Duty Cycle(40) 60% TIG: 250A/20V
      MMA: 200A/28V
    100% TIG: 200A/18V
      MMA: 160A/26.4V
    Welding Current/Voltage Range TIG: 5A/10.2V~250A/20V
      MMA: 20A/20.8V~100A/28V
    Open Circuit Voltage 70V~80V
    Power Factor 0.8
    Efficiency 80%
    TIG    Pulse       Peak Current 5A~250A
    TIG;    Pulse      Pulse Frequency 0.2Hz~200Hz
    TIG;   Pulse      Pulse Width (Ratio) 1~100%
    TIG;     AC TIG       AC Frequency Range 20Hz~250Hz
    TIG;     AC TIG       AC Clean Width (AC Balance) +40~-40
    TIG;     AC TIG       AC Clean Ratio (AC Bias) % +30~-50
    TIG;     MIX TIG       MIX Frequency 1Hz~5Hz
    TIG;     MIX TIG       DC Balance (%) 20~80
    TIG;     Arc-starting Current 5A~250A
    TIG;     Crater-filling Current 5A~250A
    TIG;     Current Up-slope Time 0.1S~15S
    TIG;     Current Down-slop Time 0.1S~15S
    TIG;     Pre-Gas Time 0.1S~15S
    TIG;     Flow-Gas Time 0.1S~15S
    TIG;     Spot Arc Time 0.1S~10S
    MMA    Arc Force 10A~200A
    MMA    Hot Start Time 0.1~3S
    MMA    Hot Start Current 10A~200A
    Dimension (LxWxH) 540x240x480mm
    Water-cooling Unit: WC-100
    Operating Voltage 230V 50/60Hz
    Rated Power 260W
    Cooling Power 1.5KW(1L/MIN)
    Maximum Pressure 0.3MPA/60HZ
    Recommended Cooling Liquid 20%~40% ethanol/water