Multiprocess TOPWELL Mig/Mag/Tig double pulse mig welding machine ALUMIG-250P
  • group nameAll products
  • Min Order1 piece
  • brand nameTOPWELL
  • modelALUMIG-250P
  • payment methodL/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal
  • update timeWed, 13 May 2026 22:30:31 GMT
Paramtents
  • Rated Input Voltage 1PH ~ 230V ±15%
  • MAX.Load Power Capacity 10.35KVA
  • Rated Output 250A/26.5V
  • Max Open Circuit Voltage 55V
  • Effiency 80%
  • Wire-feed Mechanism 4 Rollers
  • Wire Feed Speed Range 0~25m/min
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimension 790X250X650mm
  • Weight 32KG
Packging & Delivery
  • Size85cm x33cm x67cm
  • Weight45kg / piece
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • ALUMIG-250P
    Strong power, Multi-functions,Superb performance and Economical choice.
    • Application:
      Metal Fabrication
      Maintenance and Repair
      Auto Body
      Light Industrial
    • Processes:
      MIG
      Flux-Cored
      Pulse MIG
      Double Pulse MIG
      MMA(Stick)
    • Input Power: 400V, 3-Phase Amperage
      Range: 10-250A
      Rated Output at 40°C (104°F):
      250A at26.5V @60% Duty Cycle
      Weight: 32KG
    SYNERGY MIG
    PULSE MIG
    Advantage:
    • Absent or very low levels of spatter.
    • More resistant to lack of fusion defects than other modes of GMAW metal transfer.
    • Excellent weld bead appearance.
    • Reduced levels of heat induced distortion.
    • Ability to weld out-of-position.
    • Lower hydrogen deposit.
    • Reduces the tendency for arc blow.
    • Lends itself to robotic and hard automation applications.
    double Pulse MIG
    Advantage:
    • Minimal distortion, even when gap conditions and wire placement vary.
    • Outstanding control of arc characteristics, making it easier to produce excellent welds.
    • Rippled bead appearance requires no weaving to produce a uniform bead.
    • Controls the arc length and heat input together for excellent penetration profile.
    • Controls the arc heat, making it ideal for welding thinner materials.
    General View of Control Panel
    1.SELECT the Memory channel
    2.OPEN the parameter of selected memory channel
    3.STORE the setting to Memory channel
    4. Push to Check Gas
    5.STORE Push to use Synergic Setting
    6.Welding parameter setting,rotary dial
    Adjudtment of the welding current or feeding speed.
    7.Torch Holding Mode Push to select the torch handing type:
    1)2T 2)4T 3)S4:for aluminiu welding form cold to hot situation.
    8.Welding Process Push to select:
    Welding prcess:MMA,MIG/MAG/CO2,Pulse MIG,
    9.Dia. of Welding Wire
    10.Wire Type
    11.button,throttling effect(arc dynamics)
    12.Function Sequence
    13.Welding Settings
  • Item No ALUMIG-250P
    Rated Duty Cycle(40) 60% 250A/26.5V
      250A/28V
    100% MIG: 200A/24V
      MMA: 200A/28V
    Welding Current/Voltage Range MIG: 10A/14.5V~250A/26.5V
      MMA:10A/20.4V~250A/30V
    Open Circuit Voltage 55V
    Power Factor 0.8
    Efficiency 80%
    Pre-Gas Time 0-15S
    Flow-Gas Time 0-15S
    Wire-feed Mechanism 4 Rollers
    Wire Spool Capacity 300mm (15kg)
    Filler Wires Ø (mm) Fe, Ss: 0.6~1.2 mm
    FLUX CORED: 0.9~1.2 mm
    Al: 0.8~1.2 mm