TOPWELL 100amp 340V plasma cutter PROCUT-105HD
  • group nameAll products
  • Min Order1 piece
  • brand nameTOPWELL
  • modelPROCUT-105HD
  • payment methodL/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal
  • update timeWed, 13 May 2026 16:14:56 GMT
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Max Input current 340/460V, 60/44A
  • Max Open Circuit Voltage 16KVA
  • Effiency 85%
  • Duty cycle @40℃ (104 ℉) 100%@105A
  • Output current 30-105A
  • Power supply type Inverter-IGBT
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 680X310X650mm
  • Weight 45KG
Packging & Delivery
  • Size75cm x36cm x71cm
  • Weight56kg / piece
  • Min Order1 piece
Briefing
TOPWELL industrial 105A plasma cutter 340V plasma cutter PROCUT-105HD
Detailed
  • PROCUT-105HD
    HD CNC Cutting, Great for a wild thickness from 1mm to 15mm
    • Application:
      Home workshop
      Metal workshops
      Light fabrication
      Repair and maintenance
    • These Materials:
      Mild Steel
      Brass
      Stainless Steel
      Copper
      Aluminum
    • Input Power: 340-460V, 3-Phase
      Amperage Range: 30-105A
      Rated Output at 40℃ (104℉):
      105A at @60% Duty Cycle
      Weight: 45KG
    Excellent Cutting Performance
    Maximum productivity
    ·The cutting speed of dross free can reach 900mm/min for 16mm mild steel.
    Higher reliability and stability
    ·Designed with 100% duty cycle for the most demanding production environments.
    Long life consumables
    ·Reduce costs with long consumables life and more up time.
    Economic
    ·Low maintenance for maximum uptime.
    General View of Control Panel
    1.Ammeter/Voltmeter Display
    2.Encoder Control
    3.Mode:2T(STD)/4T(HOLD)
    CUTTING CAPACITY
    CapacityThickness Cut speed
    Dross free(CNC)16mm900mm/min
    Pierce*22mm
    Cut angle(ISO9013)Range 2
    Severance(Hand cutting)50mm125mm/min
    *Pierce rating for handheld or with CNC torch height control
    Gouge capacityRemoval rate Groove profile
    Plasma gougingn
    Typical gouge8.8kg/h5.8mm Dx 7.1mm W
    Non-HF Arc Ignition system
    • Torch off.
    • By positioning the torch on the part to be cut, theplasma arc will strike.
    Torches with pilot arc cut in without high frequency.
  • Item No PROCUT-105HD
    Input voltages (±15%) 380V, 3PH, 50/60Hz
    400V, 3PH, 50/60Hz
    220V, 3PH, 50/60Hz
    Max. Load Power Capacity 16KVA
    Rated output voltage 160VDC
    Max output current 105A
    Duty cycle rating 40°C(105°F) 380V /400V: 100% @105A
    220V : 80% @105A
    100% @88A
    Operating temperature -10°C~40°C
    Open circuit voltage (OCV) 350VDC
    Dimensions 680*310*650mm
    Torch TP105, 7.5m
    Recommended gas inlet flow rate/pressure Cutting: 460 scfh, 7.7 scfm @ 85 psi
    Gouging: 480 scfh, 8.0 scfm @ 70 psi
    Gas supply Clean, dry, oil-free air or nitrogen
    Certifications CE, ROHS
    Warranty Power supplies have a 3-year warranty
  • ACCESSORIES
    PLASMA torch:TP105
  • Q:Are you a factory or a trading company?
    Q:How can I pay my order?
    Q:How about your warranty?
    Q: Do you have a CE certificate?
    A: For every model of machine, it has a CE certificate.
    Q:How can I get the quotation?
    CNC plasma cutter
    cutter machine
    industrial 105A plasma cutter