MASTERTIG-320CT water cooling ac dc tig welding machine
  • brand nameTOPWELL
  • modelMASTERTIG-320CT
  • payment methodWestern Union, T/T
  • update timeWed, 13 May 2026 18:04:09 GMT
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output(40℃) 100% 320A/22.8V
  • Features AC TIG, MIX TIG, DC TIG
Packging & Delivery
  • Size96cm x46cm x108cm
  • Weight91kg / piece
  • Min Order1 piece
Briefing
The MASTERTIG-320CT is designed for light industiral which is 320A@100% Duty Cycle.
AC/DC TIG & MIX TIG
MASTERTIG-320CT
Reliable and Powerful Design - 320A@100% duty cycle, capable for Light Industrial jobs.
symbol
High Efficiency TIG Welding
tig welder
tig welder
High Efficiency TIG Welding
Maximum output is up to 320A. It is capable of fast welding of thin metals and continuous welding of thick metals.
Mild steel 12mm V groove, 5 layers;
Layer 1: 300A, Layer 2: 300A,Layer 3: 280A;
Layer 4: 280A, Layer 5: 260A;
welding of thick metals
Unique MIX TIG
 MIX TIG
· Nice weld seam, Excellent arc concentration
 MIX TIG
5. AC Waveshape
AC Frequency Range 20Hz~200Hz
Product Name
MasterTIG-320CT
Dimensions(L*W*H)
960x420x900mm
Net Weight
80KG
Basic Specification
Input Voltage
3PH ~ 400V ±15%
Input Power
TIG: 9.12KVA
MMA: 10.38KVA
Output Range
TIG: 20A/10.8V~320A/22.8V
MMA: 20A/20.8V~250A/30V
Rated Output(40℃) 100%
TIG: 320A/22.8V
MMA: 250A/30V