TOPWELL Industrial AC/DC High Frequency Compact 3 in 1 Pulse TIG Welding Machine Mastertig-500CT
  • brand nameTOPWELL
  • modelMASTERTIG-500CT
  • payment methodWestern Union, T/T
  • update timeWed, 13 May 2026 16:13:09 GMT
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output(40℃) 60% 500A/30V
  • Features AC TIG, MIX TIG, DC TIG
Packging & Delivery
  • Size96cm x42cm x110cm
  • Weight85kg / piece
  • Min Order1 piece
Briefing
The MASTERTIG-500CT is designed for light industiral which is 500A@60% Duty Cycle.
AC/DC TIG & MIX TIG
MASTERTIG-500CT
Reliable and Powerful Design - 500A@100% duty cycle, capable for Light Industrial jobs.
symbol
High Efficiency TIG Welding
tig welder
tig welder
High Efficiency TIG Welding
Maximum output is up to 500A. It is capable of fast welding of thin metals and continuous welding of thick metals.
Mild steel 12mm V groove, 5 layers;
Layer 1: 300A, Layer 2: 300A,Layer 3: 280A;
Layer 4: 280A, Layer 5: 260A;
welding of thick metals
Unique MIX TIG
 MIX TIG
· Nice weld seam, Excellent arc concentration
 MIX TIG
5. AC Waveshape
AC Frequency Range 20Hz~200Hz
Product Name
MasterTIG-500CT
Dimensions(L*W*H)
960x420x1100mm
Net Weight
85KG
Basic Specification
Input Voltage
3PH ~ 400V ±15%
Input Power
TIG: 20.76KVA
MMA: 19.93KVA
Output Range
TIG: 20A/10.8V~500A/30V
MMA: 20A/20.8V~400A/36V
Rated Output(40℃) 100%
TIG: 500A/30V
MMA: 400A/36V