AST-084A080A DMC Touch Screen AST-084A Touch Panel
  • group nameATP/AST Series
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelAST-084A080A
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 15:30:31 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 8.4 inch
  • Warranty 365 Days
  • Shipping 2-3 working Days
  • Modle AST-084A080A / AST-084A
Detailed
AST-084A080A DMC Touch Screen AST-084A Touch Panel Glass Repair Replacement
DMC AST-084A080A touchscreen panel work Operating Temperature: -20 °C to 70 °C (no condensation), Operating Humidity -20°C to 60°C Less than 90%RH (no condensation) Exceeding 60°C 133.8g/m3 (no condensation). The AST-084A work Maximum Voltage DC6V with 100mA Top Electrode, Bottom Electrode 100mA, Between the Top and Bottom. The touch screen type is analog resistive 4-wire. Highly durable and versatile. Operation is guaranteed up to as many as 10 million strokes (4-wire type)/ 35 million strokes (5-wire type).
Specifications:
The table below describes the parameters of the DMC AST-084A080A Touchscreen Panel Glass.
Part Number : AST-084A080A
Manufacturer: DMC
Screen diagonal 8.4 in(21.336 cm)
Warranty: 365 Days Warranty
Interfaces USB / RS232
Touchpoints: 1
Glass Strength: 2.1 mm
Technology: Analog resistive 4-wire
Active Area: 171.5 x 130mm
Viewing Area Width 136mm