Touchscreen panel for UTC-W101E-R1E touch screen membrane touch sensor glass replacement repair
  • group nameHMI Touch Screen Panel
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelUTC-W101E-R1E
  • payment methodWestern Union, T/T, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 21:27:24 GMT
Paramtents
  • Touch screen tapes Resistance touch screen
  • Size inch
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
UTC-W101E-R1E
It is brand new and good quality with a year warranty
Detailed
Product Description:
Size: inch
Fit in with
Panel display device
* Performance
Linearity Error
< 1.5%
Response Speed
< 10ms
* Mechanical
Input Method
Finger or gloved hand (rubber, cloth or leather)
Touch Times
More than 1 million touches
Touch Activation Force
20~80g
Surface Durability
Meets pencil hardness 3H (per ASTM D3363)
* Optical
Light Transmission
80%(Meet ASTM D1003)
* Environmental
Temperature
Operating Range: -10° C ~ 60° C
Storage Range: -20° C ~ 70° C
Relative Humidity
Operating Range: 0%~90% RH (no dew falls)
Storage Range: 0% to 95% RH (no dew falls)
Altitude
Up to 3, 000m
* Electrical
Operation Voltage
Typical +DC 5V
Power Supply
USB or RS232
Interface
Full Duplex USB 2.0 (Full Speed) Plug and play compatible
Serial RS-232.
Current
5mA~25mA
Electrostatic Endurance
No abnormal appearance after 10kv, 100Ω , 250PF electrostatic used
Isolation Resistance
> 20MΩ @ DC 25V
Resistance
300Ω < X Axis < 900Ω , 200Ω < Y Axis < 800Ω (Varies with different size)