NEW! Touch screen panel AMT 98662 98662 E7100569 touchscreen
  • group nameTouch Panel Screen Suppliers
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelAMT 98662 98662 E7100569
  • payment methodWestern Union, T/T, PayPal, Credit Card
  • update timeThu, 14 May 2026 08:00:39 GMT
Paramtents
  • Touch screen tapes Resistance touch screen
  • siemens touch panel in stock
  • Brand A new competable
  • simatic panel repair replacement simatic panel HMI replacement repair
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
AMT 98662 98662 E7100569
It is brand new and good quality with a 1 year warranty
Detailed
Product Description:
Fit in with
Panel display device
* Performance
Linearity Error
< 1.5%
Response Speed
< 10ms
* Mechanical
Input Method
Finger or gloved hand (rubber, cloth or leather)
Touch Times
More than 1 million touches
Touch Activation Force
20~80g
Surface Durability
Meets pencil hardness 3H (per ASTM D3363)
* Optical
Light Transmission
80%(Meet ASTM D1003)
* Environmental
Temperature
Operating Range: -10° C ~ 60° C
Storage Range: -20° C ~ 70° C
Relative Humidity
Operating Range: 0%~90% RH (no dew falls)
Storage Range: 0% to 95% RH (no dew falls)
Altitude
Up to 3, 000m
* Electrical
Operation Voltage
Typical +DC 5V
Power Supply
USB or RS232
Interface
Full Duplex USB 2.0 (Full Speed) Plug and play compatible
Serial RS-232.
Current
5mA~25mA
Electrostatic Endurance
No abnormal appearance after 10kv, 100Ω , 250PF electrostatic used
Isolation Resistance
> 20MΩ @ DC 25V
Resistance
300Ω < X Axis < 900Ω , 200Ω < Y Axis < 800Ω (Varies with different size)