5PC720.1214-K01 Touch Screen 5PC720.1214-K01 Membrane Keypad Repair VPS T7
  • group nameB&R Touch Screen Repair
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • model5PC720.1214-K01
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 19:47:59 GMT
Paramtents
  • Brand Name VICPAS
  • Warranty 365 Days
  • Shipping DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX
  • Types Resistance Touch Screen
  • Touch points Single-touch
  • Rated Voltage DC5V 1mA
  • touch membrane touch screen repair
  • touch screen monitor HMI touch panel repair
  • touch panel repair touch digitizer
  • Name 5PC720.1214-K01 Touch Screen 5PC720.1214-K01 Membr
Detailed
5PC720.1214-K01 Touch Screen 5PC720.1214-K01 Repair
5PC720.1214-K01 HMI touch glass size: 12.1 inch and other general size is 3.0'' to 22'' . 5PC720.1214-K01 touch screen adopt to panel display device. 5PC720.1214-K01 touch panel touch times are more than 1 million touches. 5PC720.1214-K01 touch membrane operation system including: Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc. 5PC720.1214-K01 touch screen monitor Current: 5mA~25mA. 5PC720.1214-K01 HMI touch screen temperature operating range: -10° C ~ 60° C. 5PC720.1214-K01 MMI touch screen Operation Voltage : Typical +DC 5V.
Product Description:
*  Size   12.1  inch;
General Size
1.0″ to 24″
Custom Size
1.0″ to 23″
Fit in with
Panel display device
Electrical characteristics:
NO.
Item
Specification
Remarks
1
Rated Voltage
DC 5V 1mA
2
Linearity
≤3.0%
Load 120gf
3
Resistance
/
FPC At connector
/
4
Insulation Resistance
≥20 MΩ
DC 25V
Mechanical characteristics:
NO.
Item
Specification
Remarks
1
Operating force
20-150g
R0.8 by pen
2
Hardness of surface
≥4H
JISK5400
3
Light Transmission
≥80%
4
FPC Bending
1.0mm, more then 3time