5PC720.1214-K04 Touch Screen 5PC720.1214-K04 Membrane Keypad
  • group nameHMI Touch Screen Panel
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • model5PC720.1214-K04
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 21:55:11 GMT
Paramtents
  • Brand Name VICPAS
  • Warranty 365 Days
  • Shipping DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX
  • Types Resistance Touch Screen
  • Touch points Single-touch
  • Rated Voltage DC5V 1mA
  • touch membrane touch screen repair
  • touch screen monitor touchscreen
  • touch panel repair HMI touch glass
  • Name 5PC720.1214-K04 Touch Screen 5PC720.1214-K04 Membr
Detailed
5PC720.1214-K04 Touch Screen 5PC720.1214-K04 Membrane Keypad repair
5PC720.1214-K04 touch panel size: 12.1 inch, other general size is 3.0'' to 22'' . 5PC720.1214-K04 touch screen adopt to panel display device. 5PC720.1214-K04 touch membrane touch times are more than 1 million touches. 5PC720.1214-K04 touch digitizer glass temperature operating range: -10° C ~ 60° C. 5PC720.1214-K04 touch screen display Resistance 300Ω < X Axis <900Ω , 200Ω < Y Axis <800Ω (Varies with different size). 5PC720.1214-K04 touchscreen power supply: USB or RS232. 5PC720.1214-K04 HMI touch glass operation system including : Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc.
Product Description:
5PC720.1214-K04 touch panel 5PC720.1214-K04 touch panel
*  Size   12 inch
General Size
3.0" to 23″
Custom Size
1.0″to 22″
Fit in with
Panel display device
*  Performance
Resolution(Interpolation)
Linearity Error
< 1.5%
Response Speed
< 10ms
*  Mechanical
Input Method
Finger or gloved hand (rubber, cloth or leather)
Touch Times
More than 1 million touches
Touch Activation Force
20~80g
Surface Durability
Meets pencil hardness 3H (per ASTM D3363)
*  Optical
Light Transmission
80%(Meet ASTM D1003)
* Environmental ;
Temperature
Operating Range: -10°C ~ 60°C
Storage Range: -20° C ~ 70° C
Relative Humidity
Operating Range: 0%~90% RH (no dew falls)
Storage Range: 0% to 95% RH (no dew falls)
Altitude
Up to 3, 000m
* Electrical
Operation Voltage
Typical +DC 5V
Power Supply
USB or RS232
Interface
Full Duplex USB 2.0 (Full Speed) Plug and play compatible
Serial RS-232.
Current
5mA~25mA
Electrostatic Endurance
No abnormal appearance after 10kv, 100Ω, 250PF electrostatic used
Isolation Resistance
> 20MΩ @ DC 25V
Resistance
300Ω < X Axis < 900Ω , 200Ω < Y Axis < 800Ω (Varies with different size)
Agency Approvals
CE, FCC, Rohs
Operation System
Linux/ Dos / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS
To get more Product Feature
Company Profile:
Our Advantages:
  • 1. Low cost
  • 2. Finger, gloved hand and stylus activation
  • 3. High accuracy and sensitivity
  • 4. High durability and reliability
  • 5. Contaminant proof and liquid resistance
  • 6. OEM is available.
To get more detail for OEM
Trading Process:
Payments:
  • Paypal
  • Credit Card
  • Western Union
  • T/T (Bank transfer)
Packaging&Shopping:
Packaging:
Shipping:
We are shipping the goods to every country of the world!
Our shipping method is Hong Kong DHL ,other shipping methods, such as Fedex is OK!
To get more detail for shipping
Our Services:
The key features of VICPAS customer service are as below:
1.Systematic management system to delivery right products to our customers.
2.Strictly quality control management system to maintain quality at sustainable level.
3.Honesty Culture makes sure to be your long term strategic partner in China
 No found?
 Don't worry, here you can find all the product we have.
  Why no have a try?
Feedback Policy:
For Feedback
FAQ:
1. How does the resistive touch screen work?
2. Is there a circuit diagram I can refer to ?
Yes, circuit diagram is available in the product specification sheet.Please refer to the specification sheets available in Analog Resistive Touch screen Controller (4W-TFT) for 4 wire resistive controller.Please refer to the specification sheets available in Analog Resistive Touch screen Controller (5W-TFT) for 5 wire resistive controller.