5PC720.1214-K05 Touch Screen 5PC720.1214-K05 Membrane Keyboard
  • group nameHMI Touch Screen Panel
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • model5PC720.1214-K05
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 22:30:03 GMT
Paramtents
  • Brand Name VICPAS
  • Warranty 365 Days
  • Shipping DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX
  • Types Resistance Touch Screen
  • Touch points Single-touch
  • Rated Voltage DC5V 1mA
  • 5PC720.1214-K05 touch membrane 5PC720.1214-K05 touch screen repair
  • 5PC720.1214-K05 touch screen monitor 5PC720.1214-K05 HMI touch screen repair
  • 5PC720.1214-K05 touch panel repair 5PC720.1214-K05 touch digitizer
  • Name 5PC720.1214-K05 Touch Screen 5PC720.1214-K05 Membr
Detailed
5PC720.1214-K05 Touch Screen 5PC720.1214-K05 Membrane Keyboard Repair
5PC720.1214-K05 touch panel glass size: 12.1 inch, other custom size is 3.0'' to 24'' . 5PC720.1214-K05 Touch screen display adopt to panel display device. 5PC720.1214-K05 Touch membrane operation system including: Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc. 5PC720.1214-K05 HMI touch glass light transmission: 80%(Meet ASTM D1003). 5PC720.1214-K05 touchscreen temperature operating range: -10°C ~ 60°C. 5PC720.1214-K05 touch screen tablet resistance: 300Ω < X Axis < 900Ω, 200Ω < Y Axis < 800Ω (Varies with different size). 5PC720.1214-K05 touch screen monitor temperature storage range: -20°C ~ 70°C.
Product Description:
5PC720.1214-K05 touch panel glass
*  Size  12.1   inch;
General Size
1.0″ to 24″
Custom Size
1.0″ to 23″
Fit in with
Panel display device
Product specification:
NO.
Product structure
Material
Remarks
1
upper circuit
ITO FILM
0.188mm
2
lower circuit
ITO GLASS
2.0mm
3
spacer
Adhesive
0.1mm
4
tail
FPC
Mechanical characteristics:
NO.
Item
Specification
Remarks
1
Operating force
20-150g
R0.8 by pen
2
Hardness of surface
≥4H
JISK5400
3
Light Transmission
≥80%
4
FPC Bending
1.0mm, more then 3time