5PC720.1505-K04 Touch Screen 5PC720.1505-K04 Membrane Keyboard
  • brand nameVICPAS
  • model5PC720.1505-K04
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 23:43:40 GMT
  • Touch points Single-touch
  • Rated Voltage DC5V 1mA
  • 5PC720.1505-K04 touch membrane 5PC720.1505-K04 touch screen repair
  • 5PC720.1505-K04 touch screen monitor 5PC720.1505-K04 HMI touch screen repair
  • 5PC720.1505-K04 touch panel repair 5PC720.1505-K04 touch digitizer
  • Name 5PC720.1505-K04 Touch Screen 5PC720.1505-K04 Membr
Detailed
5PC720.1505-K04 Touch Screen 5PC720.1505-K04 Membrane Keyboard Repair
5PC720.1505-K04 touch screen monitor size: 15 inch, other custom size is 3.0'' to 24'' . 5PC720.1505-K04 touch screen glass adopt to panel display device.5PC720.1505-K04 touch screen touch times are more than 1 million touches. 5PC720.1505-K04 touch panel temperature operating range: -10°C ~ 60°C. 5PC720.1505-K04 touch membrane works altitude: up to 3000m. 5PC720.1505-K04 touch panel linearity error:< 1.5%. 5PC720.1505-K04 touch digitizer glass response speed: < 10ms. 5PC720.1505-K04 hmi touch screen operation system including: Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc.
Product Description:
5PC720.1505-K04 touch screen  5PC720.1505-K04 touch screen
*  Size  15   inch;
General Size
1.0″ to 24″
Custom Size
1.0″ to 23″
Fit in with
Panel display device
Product specification:
NO.
Product structure
Material
Remarks
1
upper circuit
ITO FILM
0.188mm
2
lower circuit
ITO GLASS
2.0mm
3
spacer
Adhesive
0.1mm
4
tail
FPC
Mechanical characteristics:
NO.
Item
Specification
Remarks
1
Operating force
20-150g
R0.8 by pen
2
Hardness of surface
≥4H
JISK5400
3
Light Transmission
≥80%
4
FPC Bending
1.0mm, more then 3time