5PC720.1505-K09 Touch Screen 5PC720.1505-K09 Membrane Keypad
  • brand nameVICPAS
  • model5PC720.1505-K09
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeThu, 14 May 2026 00:32:35 GMT
  • Touch points Single-touch
  • Rated Voltage DC5V 1mA
  • touch membrane 5PC720.1505-K09 touch screen repair
  • touch screen monitor 5PC720.1505-K09 HMI touch screen repair
  • touch panel repair 5PC720.1505-K09 touch digitizer
  • Name 5PC720.1505-K09 Touch Screen 5PC720.1505-K09 Membr
Detailed
5PC720.1505-K09 Touch Screen 5PC720.1505-K09 Membrane Keypad Repair
5PC720.1505-K09 touch screen display size: 15 inch, other custom size is 3.0'' to 24'' . 5PC720.1505-K09 touch membrane adopt to panel display device. 5PC720.1505-K09 touch screen light transmission: 80%(Meet ASTM D1003). 5PC720.1505-K09 touch screen tablet resistance: 300Ω < X Axis < 900Ω, 200Ω < Y Axis < 800Ω (Varies with different size). 5PC720.1505-K09 HMI touch glass operation system including: Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc. 5PC720.1505-K09 touch panel temperature storage range: -20°C ~ 70°C. 5PC720.1505-K09 HMI touch glass temperature operating range: -10°C ~ 60°C.
Product Description:
5PC720.1505-K09 touch screen 5PC720.1505-K09 touch screen
*  Size  15   inch;
General Size
1.0″ to 24″
Custom Size
1.0″ to 23″
Fit in with
Panel display device
Product specification:
NO.
Product structure
Material
Remarks
1
upper circuit
ITO FILM
0.188mm
2
lower circuit
ITO GLASS
2.0mm
3
spacer
Adhesive
0.1mm
4
tail
FPC
Mechanical characteristics:
NO.
Item
Specification
Remarks
1
Operating force
20-150g
R0.8 by pen
2
Hardness of surface
≥4H
JISK5400
3
Light Transmission
≥80%
4
FPC Bending
1.0mm, more then 3time