5PC720.1505-K20 Touch Screen Panel 5PC720.1505-K20 Membrane Keypad
  • brand nameVICPAS
  • model5PC720.1505-K20
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 23:42:21 GMT
Paramtents
  • Brand Name VICPAS
  • Place of Origin China
  • Touch points Single-touch
  • Human Machine Interface repair 5PC720.1505-K20 HMI touch glass
  • touch screen monitor 5PC720.1505-K20 touch digitizer
  • Response time ≤15ms
  • Name 5PC720.1505-K20 Touch Screen Panel 5PC720.1505-K20
Detailed
5PC720.1505-K20 Touch Screen Panel 5PC720.1505-K20 Membrane Keypad Repair
5PC720.1505-K20 touch panel size: 15 inch, other general size is 3.0'' to 22'' . 5PC720.1505-K20 touch screen adopt to panel display device. 5PC720.1505-K20 touch membrane touch times are more than 1 million touches. 5PC720.1505-K20 touch digitizer glass temperature operating range: -10° C ~ 60° C. 5PC720.1505-K20 touch screen display Resistance 300Ω < X Axis <900Ω , 200Ω < Y Axis <800Ω (Varies with different size). 5PC720.1505-K20 touchscreen power supply: USB or RS232. 5PC720.1505-K20 HMI touch glass operation system including : Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc.
Product Description:
*  Size  15   inch;
General Size
1.0″ to 24″
Custom Size
1.0″ to 23″
Fit in with
Panel display device
Environmental characteristics:
NO.
Item
Specification
1
Operation temperature
-10℃~+60℃
2
Storage temperature
-20℃~+70℃
Electrical characteristics:
NO.
Item
Specification
Remarks
1
Rated Voltage
DC 5V 1mA
2
Linearity
≤3.0%
Load 120gf
3
Resistance
/
FPC At connector
/
4
Insulation Resistance
≥20 MΩ
DC 25V
Product specification:
Product structure
Material
Remarks
upper circuit
ITO FILM
0.188mm
lower circuit
ITO GLASS
2.0mm
3
spacer
Adhesive
0.1mm