5PC720.1505-K15 Touch Screen 5PC720.1505-K15 Membrane Keypad
  • brand nameVICPAS
  • model5PC720.1505-K15
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeThu, 14 May 2026 00:33:13 GMT
  • Touch points Single-touch
  • Rated Voltage DC5V 1mA
  • touch membrane touch screen repair
  • touch screen monitor 5PC720.1505-K15 HMI touch panel repair
  • touch panel repair 5PC720.1505-K15 touch digitizer
  • Name 5PC720.1505-K15 Touch Screen 5PC720.1505-K15 Membr
Detailed
5PC720.1505-K15 Touch Screen 5PC720.1505-K15 Membrane Keypad Replacement
5PC720.1505-K15 touch screen monitor size: 15 inch, other custom size is 3.0'' to 24'' . 5PC720.1505-K15 touch screen glass adopt to panel display device.5PC720.1505-K15 touch screen touch times are more than 1 million touches. 5PC720.1505-K15 touch panel temperature operating range: -10°C ~ 60°C. 5PC720.1505-K15 touch membrane works altitude: up to 3000m. 5PC720.1505-K15 touch panel linearity error:< 1.5%. 5PC720.1505-K15 touch digitizer glass response speed: < 10ms. 5PC720.1505-K15 hmi touch screen operation system including: Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc.
Product Description:
*  Size  15 inch
General Size
3.0" to 23″
Custom Size
1.0″ to 22″
Fit in with
Panel display device
*  Performance
Resolution(Interpolation)
Linearity Error
< 1.5%
Response Speed
< 10ms
*  Mechanical
Input Method
Finger or gloved hand (rubber, cloth or leather)
Touch Times
More than 1 million touches
Touch Activation Force
20~80g
Surface Durability
Meets pencil hardness 3H (per ASTM D3363)
* Environmental ;
Temperature
Operating Range: -10°C ~ 60°C
Storage Range: -20° C ~ 70° C
Relative Humidity
Operating Range: 0%~90% RH (no dew falls)
Storage Range: 0% to 95% RH (no dew falls)