4PPC70.101G-21B 4PPC70.101G-21W Touch Screen Protective Film
  • brand nameVICPAS
  • model4PPC70.101G-21B 4PPC70.101G-21W
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeThu, 14 May 2026 01:08:59 GMT
  • Model B&R Power Panel C70 4PPC70.101G-21B
  • Model B&R Power Panel C70 4PPC70.101G-21W
  • Size 7 inch
Detailed
Order each part separately is available
The 4PPC70.101G-21B and 4PPC70.101G-21W touchscreen can be used to repair the HMI part of touch screen glass. It is produced by VICPAS factories, which have advanced production lines and advanced quality control systems. This touch screen glass is powered supply by USB or RS232. And its work operation voltage is typical 24 V DC with 1.875 A rated current
The Short description about 4PPC70.101G-21B and 4PPC70.101G-21W: Power Panel C70, 10.1", landscape format, fieldbus interfaces: 2x CAN bus. CPU and memory: Intel Atom 333 MHz (compatible), 256 MB DDRAM, 32 kB FRAM, 2 GB onboard flash drive. Display and touch screen: 10.1", 1024 x 600 (WSVGA) resolution, analog resistive touch screen, landscape format, anthracite gray pinstripe. Interfaces: 1x POWERLINK, 1x Ethernet 10/100 Mbit/s, 1x X2X Link, 2x USB 2.0, 2x CAN bus.
Specifications:
Part Number : 4PPC70.101G-21B 4PPC70.101G-21W
Product Line: B&R Power Panel C70
Screen Size: 10.1 in.
Warranty: 1-Year Warranty
Technology: Analog Resistive Film
Resolution: DC 5V 1mA
Display colour: 16 million colours
Storage Temp.: -20℃~+70℃