Beijer QTERM-B30 HMI Terminal Membrane Switch Replacement
  • group nameOther Old Beijer HMI Part
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelQTERM-B30
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 22:19:04 GMT
Paramtents
  • Brand Beijer
  • Warranty 365 Days
  • Product Line QTERM Series
  • Resolution 20x4
  • Supply QTERM-B30 Membrane Keypad
Detailed
Beijer HMI QTERM-B30 Membrane Keyboard Repair Replacement
Beijer QTERM-B30 18-, 24- or 40-key tactile keypad Repair kit
  Contact Best Price
Specifications:
The table below describes the parameters of the Beijer QTERM-B30 HMI Parts.
Brand: Beijer
Part number: QTERM-B30
Keyboard:18-, 24- or 40-key
Warranty: 365 Days Warranty
Product Line:QTERM-B30
Size diagonal:20x4 pixel
Interface: RS-232
Keypad type:Membrane
Input voltage:20 - 30 V DC
Power: 12W
Beijer QTERM-B30 Touch Panel HMI Manuals PDF Download:
  • Beijer QTERM-B30 Maintenance Manuals
  • Beijer QTERM-B30 HMI datasheet pdf
  • FAQ:
    Question: How to install the Beijer QTERM-B30 Touch Panel?
    Answer:1. Verify that the panel surface around the cutout is clean and free of rough edges. A gasketbuilt into the terminal seals against the panel surface. Dirt or imperfections on the panelmay prevent a proper seal. To achieve a NEMA-4X seal, the panel must maintain a flatnessof no greater than 1 mm overall and no greater than .05 mm/mm locally. Additionally,a Ra surface roughness of 1.6 μm must not be exceeded (standard NEMA-4enclosures).