B&R PP500 5PP520.1043-B50 Touch Screen Organizer
  • brand nameVICPAS
  • model5PP520.1043-B50
  • payment methodWestern Union, T/T, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 20:27:57 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 10.4 inch
  • Brand B&R
  • Warranty 1 Year VICPAS Warranty
  • Model B&R Power Panel 500 5PP520.1043-B50
  • Shipping DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX
Detailed
B&R Power Panel 500 5PP520.1043-B50 Touch Screen Glass Repair Replacement
Order each part separately is available
Power Panel 500 5PP520.1043-B50 Touch Screen Panel
The following components are absolutely essential for operation:
• System unit
• CPU board
• Main memory
• Drive (mass storage device such as CompactFlash card) for the operating system
• Power connector (terminal block)
The PP500 features a USB 2.0 (Universal Serial Bus) host controller with multiple USB interfaces, 2 of which are accessible externally for the user. PP500 devices with a display size of 10.4", 12.1" or 15" are also equipped with a USB interface on the front of the device.
Specifications:
The table below describes the parameters of the 5PP520.1043-B50 Power Panel 500 Touchscreen Panel.
Part Number : 5PP520.1043-B50
Product Line: Power Panel 500
Screen diagonal: 10.4 in
Warranty: 365 Days Warranty
Input Power: 24 VDC
Serial interface Type: RS232
Storage -20 to 70°C