HCJ 015.8110.935.1 LTP-075F-02 Touchscreen Panel Repair
  • group nameTouch Panel Screen Suppliers
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelHCJ 015.8110.935.1 LTP-075F-02
  • payment methodWestern Union, T/T, PayPal, Credit Card
  • update timeThu, 14 May 2026 06:36:14 GMT
Paramtents
  • Brand ESA
  • Size 7.5 inch
  • Warranty 365 Days
  • Product Line Touch screen terminals
  • Supply HCJ 015.8110.935.1 LTP-075F-02 Touch Screen
Detailed
HCJ 015.8110.935.1 LTP-075F-02 HMI Panel Glass Replacement
Order each part separately is available
HCJ 015.8110.935.1 LTP-075F-02 Touch Screen Repair Replacement
HCJ 015.8110.935.1 LTP-075F-02 256-Color STN LCD 640 x 480 (7.5”) Touch Screen Front Overlay Terminal Repair Kit
•Profibus-DP at 12 Mbit/s (addressing up to 127 terminals)
•Interbus-S at 500 Kbit/s (addressing up to 127 terminals)
•CAN (through built-in port or external adapter)
•Modbus in master and slave mode
•TCP/IP protocol support
Specifications:
The table below describes the parameters of the HCJ 015.8110.935.1 LTP-075F-02 HMI Parts.
Brand: ESA
Resolution: 640x480
ASP serial port1: RS232 (8 pin)
Warranty: 6-Months Warranty
Product Line: Touch Terminal
Display Type: Graphic LCD TFT
Touch Screen Matrix: 40x30 (16x16)
Display area size: 6.22x4.64
Size: 7.5"
Part Number: HCJ 015.8110.935.1 LTP-075F-02
ESA Operator Panel HMI Manuals PDF Download:
  • ESA HMI VT Series Manuals
  • ESA VT Touchscreen Terminal datasheet pdf
  • FAQ:
    Question: How to operate the HCJ 015.8110.935.1 LTP-075F-02 Terminal touchscreen?
    Question: What is the HCJ 015.8110.935.1 LTP-075F-02 Termination of CAN line?
    Answer:The VT in question integratesthe termination resistances of the serial line (typically 120 ohms)which can be inserted by means of a jumper (preset on 1-2, line not terminated).To activate the termination: