HCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01 Touch Panel Repair
  • group nameHMI Touch Screen Panel
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelHCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01
  • payment methodWestern Union, T/T, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 21:56:15 GMT
Paramtents
  • Product Line Touch screen terminals
  • Size 8.4 inch
  • Warranty 365 Days
  • Supply HCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01 Touch Screen
Detailed
Touch Screen Panel HCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01 Touch Panel Glass Replacement
Touchscreen Terminal HCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01 Touch Screen Repair Replacement
HCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01 256-Color TFT LCD800 x 600 (8.4”) Touch Screen Front Overlay Terminal Repair Kit
HCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01 operator terminals Main characteristics (modeldependant)::
•High resolution graphicdisplays
•Alarms, passwords, recipes
•Use of Windows® fonts)
•Importation of graphicimages in any format
•Moving graphic objects
•Double driver moves databetween two devices
•Integrated Profibus-DP andCAN
Specifications:
The table below describes the parameters of the HCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01 HMI Parts.
Size: 8.4"
Backlighting: CCFL
Warranty: 6-Months Warranty
Product Line: Touch Terminal
Display Type: Graphic LCD TFT
Touch Screen Matrix: 50x40 (16x15)
Part Number: HCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01
Resolution: 800x600
FAQ:
Question: How to operate the HCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01 Terminal with touchscreen?
Question: What is the HCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01 Termination of CAN line?
Answer:The HCJ 015.8110.948.0 LTP-084F-01 in question integratesthe termination resistances of the serial line (typically 120 ohms)which can be inserted by means of a jumper (preset on 1-2, line not terminated).To activate the termination: