DMC AST-121B AST-121B080A Touch Screen Panel Glass
  • group nameATP/AST Series
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelAST-121B AST-121B080A
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 09:56:24 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 12.1 inch
  • Warranty 365 Days
  • Shipping 2-3 working Days
  • Modle AST-121B AST-121B080A
  • Brand DMC
Detailed
DMC AST-121B AST-121B080A Touch Screen Panel Glass Repair Replacement
DMC AST-121B AST-121B080A Touch Screen Panel Glass Original Repair Replacement
The AST-121B AST-121B080A work Maximum Voltage DC6V with 100mA Top Electrode, Bottom Electrode 100mA, Between the Top and Bottom. The touch screen type is analog resistive 4-wire. Highly durable and versatile. Operation is guaranteed up to as many as 10 million strokes (4-wire type)/ 35 million strokes (5-wire type). DMC AST-121B AST-121B080A touchscreen panel work Operating Temperature: -20 °C to 70 °C (no condensation), Operating Humidity -20°C to 60°C Less than 90%RH (no condensation) Exceeding 60°C 133.8g/m3 (no condensation).
Handling Notes
§ Do not depress or scratch the product with any object with a sharp edge or hard end.
§ Do not put AST-121B AST-121B080A Touch Digitizer Glass close to fire.
§ Do not wipe AST-121B AST-121B080A Touchscreen Panel with too much load.
§ Do not hit AST-121B AST-121B080A Touch Glass with a hard object.
§ Do not forcibly bend or fold AST-121B AST-121B080A HMI Panel Glass.
§ Do not use AST-121B AST-121B080A Touch Screen Monitor under the direct sunlight.
§ Do not disassemble AST-121B AST-121B080A Touch Screen Glass.
§ The edge of the AST-121B AST-121B080A glass is not rounded and may cause injury.
Specifications:
The table below describes the parameters of the DMC AST-121B AST-121B080A Touchscreen Panel Glass.
Part Number : AST-121B AST-121B080A
Manufacturer: DMC
Warranty: 365 Days Warranty
Interfaces USB / RS232
Touchpoints: 1
Glass Strength: 2.2 mm
Technology: Analog resistive 4-wire
Screen diagonal 12.1 in