John Deere 4240 Touch Screen LCD Display Panel Repair
  • group nameJohn Deere
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelJOHN DEERE-4240 MIDSPEC DISPLAY PFA11378
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 22:18:53 GMT
Paramtents
  • Brand John Deere
  • Warranty 365 Days
  • Product Line JOHN DEERE-4240 MIDSPEC DISPLAY PFA11378
  • Supply JOHN DEERE-4240 MIDSPEC DISPLAY Touch Screen LCD
  • Supply JOHN DEERE-4240 MIDSPEC DISPLAY LCD Display
  • Parts Touch Screen Panel LCD Display
  • Diagonal screen size 8.4'' touchscreen
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
JOHN DEERE-4240 MIDSPEC DISPLAY PFA11378, 7" touch screen, Graphical user interface, Brand New-365 Days Warranty-Fully Tested
Detailed
Supply JOHN DEERE-4240 MIDSPEC DISPLAY PFA11378 Touchscreen Panel LCD Display for Repair
JOHN DEERE-4240 MIDSPEC DISPLAY PFA11378 Touchscreen Panel LCD Display for Repair Replacement
The JOHN DEERE-4240 is a 21.3 cm (8.4 in.) LCD display that features state-of-the-art, full-color screens and allows the operator to manage the applications for their GreenStarsystems.
Software included in base equipment includes:
  • • ISOBUS compatibility: Compatible with ISOBUS implements, including SeedStar 2
  • • JOHN DEERE-4240 MIDSPEC DISPLAY PFA11378 Controller compatibility (Single Product Only)
Specifications:
Part Number : john deere 4240
Product Line: John Deere
Screen diagonal 8.4''
Warranty: 365 Days Warranty
Input Power 24 VDC