5AP830.185B-K01 Touch Digitizer Glass Replacement
  • group nameAutomation Panel
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • model5AP830.185B-K01
  • payment methodWestern Union, T/T, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 22:05:13 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 18.5 inch
  • Brand B&R
  • Warranty 1 Year VICPAS Warranty
  • Model B&R Automation Panel 800 5AP830.185B-K01
  • Shipping DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX
Detailed
B&R Automation Panel 800 5AP830.185B-K01 Touch Panel Repair Replacement
Order each part separately is available
Automation Panel 800 5AP830.185B-K01 Touchscreen Glass
An Automation Panel 800 5AP830.185B-K01 device is primarily installed on a swing arm system. An extension flange installed on the back of the 5AP830.185B-K01 display makes this possible. The tubing of the support arm system cannot be bent immediately after the end of the flange; it must be straight for at least 50 mm so that the plugs can be connected. The bending radius of the cables must also be taken into consideration.
The extension flange (and depending on the configuration the extension connector and extension covers) are installed using the included Torx screws. A size 20 Torx screwdriver is needed for this. The maximum torque of the 5AP830.185B-K01 Torx screws is 2 Nm - fasten the screws alternately and diagonally.
Specifications:
Part Number: 5AP830.185B-K01
Product Line: Automation Panel 800
Screen diagonal 18.5 in
Warranty: 365 Days Warranty
Input Power 24 VDC
Display Type: TFT color
Mounting position: Vertical
Input Type: Touchscreen
Serial interface Type: RS232
Storage -20 to 50°C