Transmission roller chain- 36A-1/180-1 short pitch roller chains
FOB Price
    1 - 10000 piece
  • group nameSingle Strand Roller Chains
  • Min Order1 piece
  • brand nameCTS-ChinaTransmissionS
  • model36A-1/180-1 roller chain
  • payment methodL/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal
  • update timeWed, 13 May 2026 18:55:50 GMT
Paramtents
  • Meterial 40Mn
  • Color natural/bule/yellow
Detailed
Transmission roller chain- 36A-1/180-1 short pitch roller chain Dimensions
Short pitch transmission Chains Specifications
DIN/ISOChain No.
ANSI Chian No
Pitch
(mm)
Roller      diameter(mm)
Width between inner plates(mm)
Pin diameter(mm)
Innter Plate depth(mm)
Plate thickness (mm)
Innter Plate depth
(mm)
Min pin length (mm)
Max pin length (mm)
Tensile strength
only pin hardened
kN/lbf
Weight per meter kg/m
*03C
*15
*04C-1
*25-1
*06C-1
*35-1
08A-1
40-1
10A-1
50-1
12A-1
60-1
16A-1
80-1
20A-1
100-1
24A-1
120-1
28A-1
32A-1
36A-1
40A-1
48A-1