TR608-MAX2-ST70 70mm² Computerized Wire Stripping Machine
  • brand nameTuring
  • modelTR608-MAX2-ST70
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T
  • update timeWed, 13 May 2026 10:11:04 GMT
Briefing
TR608-MAX2-ST70 70mm² Computerized Wire Stripping Machine,Processing maximum cross-sectional area: 1.0-70mm², BV hard line maximum 50mm², BVR soft line maximum 70mm².
CoCo +86 18666170785
Detailed
Power supply power: AC220/110V 50/60HZ, 1000W
Display mode: 7-inch Chinese and English switching touch screen
Processing round sheath outer diameter: Maximum cutting and stripping outer diameter of 15mm or less round sheath
Processing maximum cross-sectional area: 1.0-70mm², BV hard line maximum 50mm², BVR soft line maximum 70mm².
Stripping accuracy: ±0.2mm
Cutting length: Max. 100m
70 square stripping length: head stripping 1-100mm, tail stripping 1-100mm
Stripping speed: 2500-3000 wires/hour (L=200mm)
Driving mode: 8 wheels belt drive (silent hybrid stepping motor, each step forward 0.1mm)
Dimension: 650x570x425mm