DK-QO72-20-1420-2BB|Safety Curtains for Industry|DADISICK
  • group nameEliminating dead zones light curtain DK-QO series
  • Min Order1 piece
  • brand nameDADISICK
  • modelDK-QO72-20-1420-2BB
  • update timeWed, 13 May 2026 12:24:13 GMT
Paramtents
  • Factory packaging 1 Receiver and 1Emitter accessories, cable
  • Detection distance: 0.3-6M
  • Beam spacing: 20mm
  • Number of optical axes: 72
  • Protection height: 1420mm
  • 2 Safety outputs (OSSD) 2 PNP
  • Interface plug Equipped with M12 connector
  • Product comes: with mounting accessories
  • Certification: TUV,UL,CE,RoSH,GB
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Beam spacing:20mm
Number of optical axes: 72
Protection height: 1420mm
Safety Curtain outputs (OSSD):2 PNP
Detailed
Product model
Standard configuration
DK-QO series safety curtains for industry
Safety curtains for industry form
One receiver, one transmitter, two data lines, one right-angle rack, and one t-shaped screw
Safety  Certificate
TÜV CE, China GB certificate, ISO Certificate  UL- FCC,TYPE 4
Standard packaging
Standard industrial environment
Features
Resolution ratio
20mm
Check the accuracy
28mm
Number of beams
72
Pretection height
1420mm
Overall dimension
30mm*28mm*L,L is the length of emitter and receiver.
Detection distance
30-6000mm
Response time
≤15ms
Mechanical data
Housing material
Housing material
Metal shell
Aluminium
Lens front screen material
Acrylic
Upper and lower cover materials
ABS reinforced nylon PA66+30% GF
Synchronization
Consumption current
≤200mA
Output mode
1  PNP, with current of 500mA and voltage below 1.5V, polarity, short circuit and over-cutting protection
Output status
ON (receiving indicator green light)
Indicator light
Wavelength
850nm
Type of light
Infrared light (NIR), invisible
Function
Automatic reset
Synchronization
Line synchronization
Performance data
Protection circuit
Short circuit protection
Supply voltage
Overvoltage protection
Maximum current consumption
24VDC,-20...20%
Fuse
150mA
Environmental data
Protection grade
IP65
Resistance to ambient light
Ambient temperature
Working temperature: - 10~+40 ℃ (but not frozen), storage temperature: - 25 -+55 ℃
Ambient humidity
Working time: 35~85% RH, saving time: 35~95% RH
Output
Number of safe output circuits (OSSD)
2-circuit
Type
Safety circuit output circuit OSSD
Minimum switch voltage high
18V
Minimum switch voltage low
2.5V
Typical switching voltage
22.5V
Voltage type
DC
Maximum current load
380mA
Load inductance
two thousand
Load capacity
zero point three
Maximum residual current
0.2mA
Typical residual current
0.002MA
Voltage drop
1.5V
Safety switch output 1
Connection pin 4, WHITE OSSD1
Switching element
Transistor PNP
Safety switch output 2
Connection pin 5, GREEN OSSD2
Switching element
Transistor PNP
Electrical interface
Number of interfaces
2 (receiver and transmitter)
Type
M12 connector, 7-pin
Interface metal
Copper nickel plating
Plug material
GY384 gray 30P
Allowable typical conductor section
0.25m²
Maximum link cable
100m
Maximum allowable cable load
4.9A