GFL-G250PM | Precision Laser Distance Sensor | DADISICK
  • group nameDK-GFL-G Series
  • Min Order1 piece
  • brand nameDADISICK
  • modelGFL-G Series | GFL-G250PM
  • update timeThu, 14 May 2026 02:32:27 GMT
Paramtents
  • Response time: Up to 1.0ms
  • Repetitive accuracy: Up to 2µm
  • Detection distance: 250mm
  • Detection range (f. s.): ±150mm
  • Linear accuracy: ±0,3%f.s. (f.s.=300nm)
  • Resolution ratio: 75μm (In fast mode 150μm)
  • Output: Analog/PNP
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Response time: up to 1.0ms
Repetitive accuracy: up to 2µm
Detection distance: 250mm