DK-QT4 36-30-1050-2BB | Cascade Safety Light Curtain | Hand Protection | DADISICK
  • group nameCascade Safety Light Curtain DK-QT4 Series
  • Min Order1 piece
  • brand nameDADISICK
  • modelDK-QT4 36-30-1050-2BB
  • update timeWed, 13 May 2026 17:51:46 GMT
Paramtents
  • Factory packaging: 1 Receiver and 1 Emitter, accessories, cable
  • Detection distance: 0.3-6M
  • Beam spacing: 30mm
  • Number of optical axes: 36
  • Protection height: 1050mm
  • 2 Safety outputs (OSSD): 2 PNP
  • Interface plug: Equipped with M12 connector
  • Certification: TÜV, UL, CE, RoSH, GB, ISO
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Beam spacing: 30mm
Number of optical axes: 36
Protection height: 1050mm
Safety Curtain outputs (OSSD):2 PNP
Detailed
TECHNICAL DATA
Standard packaging
Products series
Cascade safety light curtain DK-QT4 series
Safety curtain kit
One receiver, one transmitter, two data lines, one right-angle rack, and one t-shaped screw
Safety Certificate
TÜV CE, China GB certificate, ISO Certificate UL, TYPE 4
Application
Standard industrial environment
Features
Beam gap
30mm
Detect accuracy
36mm
Quantity of beams
36
Operation range
1050mm
Product size
30mm*30mm*L,L is the length of emitter and receiver.
Detection distance
30-6000mm
Response time
≤20ms
Mechanical data
Housing material
Housing material
Metal casing
Aluminium
Lens front panel
Acrylic
Upper and lower cap materials
ABS reinforced nylon PA66+30% GF
Synchronization
Current consumption
≤200mA
Output mode
2  PNP, with current of 500mA and voltage below 1.5V, polarity, short circuit and over-cutting protection
Output status
ON (receiving indicator green light)
Indicator lamp
Wave length
850nm
Type of emitter
Infrared light (NIR), invisible
Function available
Automatic reset
Synchronization
Line synchronization
Performance data
Circuit protection
Short circuit protection
Voltage protection
Overvoltage protection
Supply voltage
24VDC,-20...20%
Maximum current consumption
150mA
Fuse
2A half time interval
Environmental data
IP degree of protection
IP65
Resistance to ambient light disturbance
Ambient air temperature
Operation temperature: - 10~+40 ℃ (but not frozen), storage temperature: - 25 -+55 ℃
Ambient relative humidity
Operating: 35~85% RH, storage: 35~95% RH
Output
Number of safe output circuits (OSSD)
2-circuit
Maximum switch voltage
18V
Minimum switch voltage
2.5V
Standard switching voltage
22.5V
Output circuit type
DC
Maximum current load
380mA
Load inductance
2000
Load capacity
0.3
Maximum residual current
0.2mA
Standard residual current
0.002mA
Voltage drop
1.5V
Safety switch output 1
Connection pin 4,WHITE OSSD1
Safety switch output 2
Connection pin 6, GREEN OSSD2
Switching type
Transistor  2 PNP
Electrical interface
Composition of interfaces
2 (receiver and emitter)
Connector type
M12 connector, 9-pin
Interface material
Copper nickel plating
Plug material
GY384 gray 30P
Available typical conductor section
0.25mm²
Maximum lenght of cable
100m
Maximum load of cable
4.9A