1.5kV Solar Cable Copper Conductor 2PfG 2750 PV1500-WR
  • group nameCopper Conductor
  • Min Order1 piece
  • brand nameSUNKEAN Solar Manufacturer
  • model2PfG 2750 PV1500-WR
  • payment methodT/T, L/C
  • update timeWed, 13 May 2026 17:37:51 GMT
Paramtents
  • Rated temperature -40°C~90°C
  • Max. Short Circuit Temp 250°C / 5s
  • Tested voltage 6.5kVAC / 5min
  • Max. Voltage Um=1800V DC
  • Voltage Rating DC 1500V U0/U=1000V
  • Conductor Tinned copper 2.5~240mm²
  • Insulation XLPO, Black
  • Jacket XLPO, Black
  • Floating PV Certification TÜV 2PfG 2750
  • Flame test IEC 60332-1
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Conductor: 2.5~240mm²
Insulation Color: Black
Jacket Color: Black
Detailed
2PfG 2750 PV1500-WR Solar Cable Advantages
solar cable
· Higher UV-stability
· TUV 2PfG 2750 Floating PV Certification
· Highter water resistance
· Higher mechanical stability
· Higher insulation resistance
· Flame retardant lEC 60332-1
2PfG 2750 PV1500-WR Solar Cable Technical Data
Rated temperature
-40°C~90°C
Max. Short Circuit Temp
250°C / 5s
Tested voltage
6.5kVAC / 5min
Max. Voltage
Um=1800V DC
Voltage Rating
DC 1500V
U0/U=1000V
Test Item
Change of capacitance on complete cable
Long term resistance of in sulation to d.c. on complete cable
solar cable
2PfG 2750 PV1500-WR solar cable
2PfG 2750 PV1500-WR Solar Cable Product description
Cable Name
Cross Section
(mm²)
Insulation Thickness
(mm)
Insulation O.D.
Jacket Thickness
Cable O.D.
Conductor Resistance Max
(Ώ/km,20°C)