For Schmersal SE-P70 Series Safety Edges Replacement | SE-P70-2500 PACK. RUBBER PROF. 2.5 M
  • brand nameDADISICK
  • modelSE-P70 Series | SE-P70-2500 PACK. RUBBER PROF. 2.5 M
  • payment methodT/T
  • update timeWed, 13 May 2026 23:14:50 GMT
Paramtents
  • Series: SE-P70 Series
  • Sensor length: 2.5 m
  • Actuation distance: 8 mm
  • Actuation force: 22 N
  • Response time: < 16 ms
  • Cross-sectional area: 30 mm × 70 mm
Models
SE-P70-2500 PACK. RUBBER PROF. 2.5 M
Sensor length
2.5 m
200 mm to 6000 mm
Actuation distance
8 mm
< 3 mm
Overtravel distance
53 mm (400 N)
< 30 mm
Cross-sectional area
Width: 25 mm, Height: 70 mm
Width: 25 mm, Height: 45 mm (base not included, base height: 14 mm)
Connection
2 meters VVR Ø 4 mm 2 × 0.35 mm² (Red/black core)
Ambient operating temperature
-30°C to 140°C
-20℃ to 55℃