For Schmersal SE-P70 Series Safety Edges Replacement | SE-P70-10000 PACKED RUBBER PROFILE 10 M
  • group nameSCHMERSAL Safety Edges Replacement
  • Min Order1 piece
  • brand nameDADISICK
  • modelSE-P70 Series | SE-P70-10000 PACKED RUBBER PROFILE 10 M
  • payment methodT/T
  • update timeWed, 13 May 2026 18:17:28 GMT
Paramtents
  • Series: SE-P70 Series
  • Sensor length: 10 m
  • Actuation distance: 8 mm
  • Actuation force: 22 N
  • Response time: < 16 ms
  • Cross-sectional area: 30 mm × 70 mm
  • Material: EPDM, 65 Shore A
  • Degree of protection: IP67
  • Certifications: TÜV
Detailed
For Schmersal SE-P70 Series Safety Edges Replacement Parameter
Brand
From network
DADISICK
Models
SE-P70-10000 PACKED RUBBER PROFILE 10 M
DB-PSE-245
Detection method
Photoelectric
Pressure-sensitive
Sensor length
10 m
200 mm to 6000 mm
Actuation distance
8 mm
< 3 mm
Actuation force
22 N
≤ 25 N
Overtravel distance
53 mm (400 N)
< 30 mm
Response time
< 16 ms
13 ms
Cross-sectional area
Width: 25 mm, Height: 70 mm
Width: 25 mm, Height: 45 mm (base not included, base height: 14 mm)
Maximum operation angle
< 90°
Material
EPDM, 65 Shore A
EPDM
Degree of protection
IP67
IP65
Connection
2 meters VVR Ø 4 mm 2 × 0.35 mm² (Red/black core)
Certifications
TÜV
TÜV
Mechanical life
> 20,000,000 Operations
> 3,000,000 times
Ambient operating temperature
-30°C to 140°C
-20℃ to 55℃