  • group nameHOKUYO Optical Data Transmission Replacement
  • Min Order1 piece
  • brand nameDADISICK
  • modelBWF Series | BWF-12A/BWF-12B
  • payment methodT/T
  • update timeWed, 13 May 2026 20:12:51 GMT
Paramtents
  • Series: BWF Series
  • Transmission distance: MAX. 100 m
  • Data transmission rate: DC to 9,600bps (But 19.2kbps for RS-232C)
  • Supply voltage: 10 to 30VDC
  • Power consumption: 150mA or less (at 12VDC), 80mA or less (at 24VDC)
Detailed
Brand
From network
DADISICK
Models
BWF-12A/BWF-12B
 ST100-120E3
Dransmission distance
MAX. 100 m
120 m
Data transmission rate
DC to 9,600bps (But 19.2kbps for RS-232C)
100 Mbit/s
Supply voltage
10 to 30VDC
DC 10V - 30V
Power consumption
150mA or less (at 12VDC), 80mA or less (at 24VDC)
3 W(max)
Interface
Current loop/RS-232C
Ethernet, Unlimited
Light source
Laser, Calibration light: 650 nm,
Communication light source wavelength: E3 785 nm/E4 850nm
Light angle
±2° (Directional angle)
1° (divergence angle)
1.5° ( receiving angle)
Connection
Connector (25pins D-sub connector), but M3 screw terminal at power source
Connector M12
Dimensions
44 x 84 x 130.3mm
102 × 84 × 140.5 mm
IP rating
IP60 (IEC Standard), available up to IP64 by user's option
IP65
Operating temperature
-10 to +50℃, 85%RH or less (not icing, not condensing)
-10℃~55°C (indoor use)