Vertical Machining Center |VMC1000P Belt spindle|High Precision Metal Cutting Solutions
  • group nameVMC Series - Classic Models
  • Min Order1 piece
  • brand nameZOPO INTELLIGENT EQUIPMENT MACHINING CENTER OEM
  • modelVMC1000P
  • update timeWed, 13 May 2026 15:18:07 GMT
Paramtents
  • BRAND ZOPOCNC
  • CNC FANUC/SIEMENS/MITSUBISHI
  • SPINDLE BELT SPINDLE
  • CONTROL SEMI-CLOSED LOOP CONTROL
Detailed
Vertical Machining Center
VMC1000P
High rigidity for heavy cutting
Heavy stock removal, tough materials, highrigidity/torque, precision for mold/engineeringmachinery.
VMC1000P
1000/520/535mm
X/Y/Z axis travel
520×1200mm
Worktable size
8000rpm
Spindle speed
48/48/32m/min
Rapid feed speed
  • Model
  • Appearance
  • Charasteristics
  • Parameters
  • Contact Us
Appearance
VMC1000P
Charasteristics
High rigidity rigid structure design
High rigidity, high efficiency and high stability structural design
Hot sale 10000+ units
Excellent overall performance, high cost performance
  • The base adopts a large-span structure with two 45mm roller linear guideways, which provides the machine with very strong load-bearing capacity while meeting the high rigidity requirements during heavy cutting.
High performance spindle
  • The short nose spindle ensures the cutting rigidity of the machine.
High performance spindle
Superior processing capabilities
Parameters
Working range
Unit
X/Y/Z axis travel
Distance from column to spindle center
582mm
Distance from table surface to spindle nose
Worktable
Unit
Worktable size
520x1200mm
T-slot size
5-18*100mm
Max. load bearing of worktable
500kg
Spindle
Spindle hole taper
BT40
Main motor power
11/15KW
Spindle speed
8000(belt)rpm
Feed
Max. feed speed
12000mm/min
Rapid feed speed
48/48/32m/min
Tool magazine
Tool magazine capacity
24T
Tool change time
2.5S
Machine
Machine dimension
2990*2490*2885mm