SHL60P-1000 High Application
  • modelSHL60P-1000
  • update timeWed, 13 May 2026 23:19:12 GMT
Paramtents
  • Brand ZOPO Intelligent
  • CNC Fanuc/GNC/KND
Briefing
High Accuracy, Stable, High Automation
Detailed
SHL60P-1000
High Application
SHL60P
Φ600mm
Max.Swing Over Bed
1000mm
Max.Turning Length
Φ400mm
Appearance
SHL60P
Characteristic
45°床身设计
45° Machine bed design:
High Machining Accuracy
高精度加工
导轨
Linear Guideway
Spindle Box
主轴箱
Max. Swing Over Bed
Φ600 mm
Max.Turning Length
1000 mm
Max.Turning Dia
Φ400 mm
Max. Swing Over Carriage
Φ360 mm
X/Z Axis Travel
Max. Passing Bar Dia.
Φ50 mm
Spindle Speed Range
50-4500 rpm
Rapid Feed Rate
30/30m/min
Standard Turret
8T(Hydraulic)
Machine Dimension
3650*1880*1865 mm