SHL63P-1500 High-Application Domestic-Configuration
  • group nameCNC Horizontal Lathe
  • Min Order1 piece
  • brand nameZOPO INTELLIGENT EQUIPMENT MACHINING CENTER OEM
  • modelSHL63P-1500
  • update timeWed, 13 May 2026 16:51:35 GMT
Paramtents
  • Brand ZOPO Intelligent
  • CNC Fanuc/Siemens/Mitsubishi/GNC/KND
  • Spindle Hole Taper A2-8
  • Control Mode Semi-closed loop
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Wide Processing Range、High Rigidity、High Customization
Detailed
SHL63P-1500
High Application
Wide Processing Range, High Rigidity
High Customization
SHL63P
Φ630mm
Max.Swing Over Bed
1500mm
Max.Turning Length
Φ500mm
Max.Turning Dia
A2-8
Spindle Hole Taper
  • Model
  • Appearance
  • Characteristic
  • Parameters
  • Contact Us
Appearance
SHL63P
Characteristic
加工范围广
Wide Processing Range
High Rigidity Structure
高刚性结构
范围广
High Customization
Parameters
Working Range
Unit
Max. Swing Over Bed
Φ630mm
Max.Turning Length
1500mm
Max.Turning Dia
Φ500mm
Max. Swing Over Carriage
Φ500mm
X/Z Axis Travel
Spindle
Unit
Spindle Hole Taper
A2-8
Max. Passing Bar Dia.
Φ65mm
Spindle Speed Range
50-3500rpm
Power
15/18.5kW
Standard Chuck Dia.
10″ inch
Feed
Rapid Feed Rate
30/30m/min
Tailstock
Tailstock Spindle Taper
5#
Turret
Standard Turret
12T(Hydraulic)
Nearby Tool Select
Yes
Machine
Machine Dimension
4500*2250*2250mm