SHL60BY-1100 High Capability Heavy cut Y-axis
  • modelSHL60BY-1100
  • update timeWed, 13 May 2026 23:15:33 GMT
Paramtents
  • Brand ZOPO Intelligent
  • CNC Fanuc/Siemens/Mitsubishi/GNC/KND
Briefing
High Rigidity、High Thermal Stability、High Application、Y -axis
Detailed
SHL60BY-1100
High Capability
High Rigidity, High Thermal Stability,
High Application
SHL60B
Φ610mm
Max.Swing Over Bed
1100mm
Max.Turning Length
Φ400mm
Appearance
SHL60B
Characteristic
床鞍设计
Increased Span and Width Saddle
Horizontal Stepped Guideway Bed
To provide a reliable foundation for lathes, high rigidity, high precision, and high stability.
阶梯导轨床身
Max. Swing Over Bed
Φ610mm
Max.Turning Length
1100mm
Max.Turning Dia
Φ400mm
Max. Swing Over Carriage
Φ400mm
X/Y/Z Axis Travel
Max. Passing Bar Dia.
Φ50mm
Spindle Speed Range
50-4500rpm
Rapid Feed Rate
30/10/30m/min
Standard Turret
12T(Driven)
Machine Dimension
4100*1850*2050mm