AT20-1000 Timing Belts with Coated Natural Rubber
FOB Price
    1 - 10 piece
    11 - 100 piece
    101 - 500 piece
  • group nameCoated timing belts
  • Min Order1 piece
  • brand nameSABLES
  • modelAT20-1000 -TN
  • payment methodL/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal
  • update timeThu, 14 May 2026 01:13:19 GMT
Paramtents
  • Color Red, Green, Brown, Yelow, Blue, Purple, Black
  • Material Chloroprene Rubber and Natural Rubber
  • Tooth Type Arc teeth
  • Pitch 20mm
  • Tooth Height 5.0mm
  • Base Thickness 8.0mm
  • Cord Material Fiberglass
  • Coated Thickness 2mm--30mm
  • Coated Hardness 38, 43, 50, 60, 70, Shore A
Packging & Delivery
  • Size35cm x25cm x25cm
  • Weight2kg / piece
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
HTD 8M Rubber Timing Belt
Product Features:
1. High friction, strong flexural strength, excellent stability with seamless construction.
2. Abrasion-resistant: durable under frequent starts/stops.
3. Noise-damping & shock-absorbing: smoother, quieter conveying with less vibration.
Why Choose Our Timing Belt for Machinery
Pitch for HTD 8M Rubber Timing Belt
Key Attributes for AT20-1000  Timing Belts with Coated Natural Rubber
Model Specifications
AT20-1000-TN
Type
Rubber Timing Belt
Raw Meterial
Chloroprene Rubber, Natural Rubber, fiberglass cord
Place of Origin
Jiangxi, China
Length Range
1000mm
Brand Name
Sables
Belt Width
2mm - 450mm
MOQ
1 pcs
Pitch
20mm
Coated Natural Rubber Thickness
2mm to 30mm
Belt Thickness
8.0mm
Base Belt Color
Black
Tooth Height
5.0mm