COLO800V Vibrating Electrostatic Powder Coating Unit
  • group namePowder Coating Gun
  • Min Order1 piece
  • brand nameCOLO powder coating equipment
  • modelCOLO-800V
  • payment methodT/T, L/C, MoneyGram, PayPal, Westem Union
  • update timeWed, 13 May 2026 17:22:20 GMT
Paramtents
  • Condition New
  • Type Coating Spray Gun
  • Substrate Iron
  • Coating Powder Coating
  • Voltage 110V/220V
  • Power(W) 50W
  • Dimension(L*W*H) 118x79x73cm
  • Weight 65KG
  • Certification CE
  • Warranty 1 Year
  • After-sales Service Provided Overseas service center available
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Vibratory Box Feed electrostatic painting equipment
good for quick and easy color change
use powder carton directly
pulse
Detailed
powder coating equipment,Powder coating gun,Pulse Electrostatic coating equipment
COLO800V
Pulse type,good for different shape workpiece and deep corner Box feed unit .
1 control unit               2 Manual powder gun
3 injector                   4 Mobile frame with hand rail
5 Fluidizing/suction unit     6 Vibrating table
7 Filter unit                 8 Swivel arm
9 Gun holder               10 Hose holder
11 Shelf                   12Swivel wheel
13 Rubber wheel
COLO 800V-2