Touch panel screen membrane glass lcd display repair replacement for Proface PFXGM4201TAD
  • group nameTouchScreen for Proface
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelProface PFXGM4201TAD
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, Paypal
  • update timeThu, 14 May 2026 13:00:47 GMT
Paramtents
  • touch panel repair replacement touch screen repair replacement
Packging & Delivery
  • Size2cm x2cm x2cm
  • Weight1kg / piece
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
Touch panel screen membrane glass lcd display repair replacement for Proface PFXGM4301TAD
Touch panel screen membrane glass lcd display repair replacement for Proface PFXGP4201TAD
Touch panel screen membrane glass lcd display repair replacement for Proface PFXGP4201TADW
Touch panel screen membrane glass lcd display repair replacement for Proface PFXGP4203TAD
Touch panel screen membrane glass lcd display repair replacement for Proface PFXGP4301TADC
Product Description:
Fit in with
Panel display device a
* Performance
Linearity Error
< 1.5%
Response Speed
< 10ms
* Mechanical
Input Method
Finger or gloved hand (rubber, cloth or leather)
Touch Times
More than 1 million touches
Touch Activation Force
20~80g
Surface Durability
Meets pencil hardness 3H (per ASTM D3363)
* Optical
Light Transmission
80%(Meet ASTM D1003)
* Environmental
Temperature
Operating Range: -10° C ~ 60° C
Storage Range: -20° C ~ 70° C
Relative Humidity
Operating Range: 0%~90% RH (no dew falls)
Storage Range: 0% to 95% RH (no dew falls)
Altitude
Up to 3, 000m
* Electrical
Operation Voltage
Typical +DC 5V
Power Supply
USB or RS232
Interface
Full Duplex USB 2.0 (Full Speed) Plug and play compatible
Serial RS-232.
Current
5mA~25mA
Electrostatic Endurance
No abnormal appearance after 10kv, 100Ω , 250PF electrostatic used
Isolation Resistance
> 20MΩ @ DC 25V
Resistance
300Ω < X Axis < 900Ω , 200Ω < Y Axis < 800Ω (Varies with different size)