AB Allen-Bradley 2711P-K10C4D2 Membrane keypad replacement
  • group nameTouchscreen for Allen-Bradley
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • model2711P-K10C4D2
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, paypal
Detailed
AB Allen-Bradley PanelView Plus 1000 2711P-K10C4D2 Membrane keyboard replacement
Product Description:
Material
Polyester or Polycarbonate
Artwork Format
CorelDraw, Adobe Illustrator AI or EPS, AutoCAD Dwg or DXF
Tactile Feel
Is determined by the thickness of the overlayer. Normally between 0.06” -0.08".
Conductive Trace
Silver or Copper
Dome
Stainless Steel or Mylar
Actuation Force
Depend on customer's requirement. Normally between 30-600 grams.
Travel
Depend on customer's requirement. Normally between 0.010" - 0.020".
Life Cycle
5 Million Cycles(up to)
Operating voltage: 35V DC
Operating current: 100mA 1W
Contact resistance: < 100 Ohms
Open circuit resistance: ≥ 10MΩ at 100V
Operating temperature: Flat/Metal dome:-20°c to +80°c
Storage temperature: Flat/Metal dome:-40°cto +80°c
Life expectancy Flat type5,000,000 times Tactile type1,000,000 times
Switch stroke: 0.1 to 0.6mm
Contact bounce: 5 to 30ms
Actuation force tolerance: +/- 20 to 45g
Tactile ratio: FC > 40%
Operating humidity: up to 95% RH