GLC100-DIOCN01 Touch screen Touch panel Touchscreen for Proface GLC100-DIOCN01
  • group nameTouchScreen for Proface
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelGLC100-DIOCN01
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union
  • update timeThu, 14 May 2026 10:57:11 GMT
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
GLC100-DIOCN01
Detailed
Product Description:
Fit in with
Panel display device a
* Performance
Linearity Error
< 1.5%
Response Speed
< 10ms
* Mechanical
Input Method
Finger or gloved hand (rubber, cloth or leather)
Touch Times
More than 1 million touches
Touch Activation Force
20~80g
Surface Durability
Meets pencil hardness 3H (per ASTM D3363)
* Optical
Light Transmission
80%(Meet ASTM D1003)
* Environmental
Temperature
Operating Range: -10° C ~ 60° C
Storage Range: -20° C ~ 70° C
Relative Humidity
Operating Range: 0%~90% RH (no dew falls)
Storage Range: 0% to 95% RH (no dew falls)
Altitude
Up to 3, 000m
* Electrical
Operation Voltage
Typical +DC 5V
Power Supply
USB or RS232
Interface
Full Duplex USB 2.0 (Full Speed) Plug and play compatible
Serial RS-232.
Current
5mA~25mA
Electrostatic Endurance
No abnormal appearance after 10kv, 100Ω , 250PF electrostatic used
Isolation Resistance
> 20MΩ @ DC 25V
Resistance
300Ω < X Axis < 900Ω , 200Ω < Y Axis < 800Ω (Varies with different size)