Automatic Single Wire Forming and Binding Machine SPSB-420M
FOB Price
    1 - 10 piece
    11 - 20 piece
  • group nameIndustrial Punching Machine
  • Min Order1 piece
  • brand nameSUPU
  • modelSPSB-420M
  • payment methodT/T
  • update timeWed, 13 May 2026 12:47:24 GMT
Paramtents
  • Max binding thickness 420mm
  • For wire size 8-32mm
  • Fast speed max 1400books /hour
  • Thick binding 420mm
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
single wire forming and binding in 1 machine
Fast speed,max 1400books /hour
For wide pitch of single wire,from 8mm to 32 mm
Detailed
Automatic single wire forming and binding machineWith automatic wire crimper after binding
  • With single wire forming and binding in 1 machine
  • Automatic wire crimper after binding ,to cut and bend the wire
  • Thick binding of 420mm
Maximum:
  • Thickness 34mm
  • Punching up to 30 sheets
  • Max.thickness 50mm
  • Thickness 34mm
  • Punching up to 30 sheets
  • Max.thickness 50mm
Model Name
SPSB-420M
Binding thickness
420mm
For wire size
8-32mm
Fast speed
max 1400books /hour
Binding size
75- 420mm
Dimension
1.9 x 1.5 x 1.6 m
Weight
600 kgs
Power
1ph 220V