DMC AST-038A050A Touch Screen Glass 3.8 inch
  • group nameATP/AST Series
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelAST-038 AST-038A050A
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 10:49:00 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 3.8 inch
  • Warranty 365 Days
  • Shipping 2-3 Working
  • Name DMC AST-038 AST-038A050A Touch Screen Glass 3.8 inch
  • MOQ 1 Piece
  • Tail Length & Position 50mm (Left Side)
  • Glass Thickness(Total) 0.7mm (1.0mm)
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Size 3.8 inches, Tail Length & Position 50mm (Left Side), Viewing Area Dimension 78.4 x 59.2mm, Glass Thickness 0.7mm...
Detailed
DMC AST-038 AST-038A050A Touch Screen Glass 3.8 inch for Repair
DMC AST-038 AST-038A050A Touch Screen Glass 3.8 inch Repair
DMC AST-038A050A touch screen monitor size: 3.8 inch, other custom size is 3.0'' to 24'' . DMC AST-038A050A touch screen glass adopt to panel display device.DMC AST-038A050A touch screen touch times are more than 1 million touches. DMC AST-038A050A touch panel temperature operating range: -10°C ~ 60°C. DMC AST-038A050A touch membrane works altitude: up to 3000m. DMC AST-038A050A touch panel linearity error:< 1.5%. DMC AST-038A050A touch digitizer glass response speed: < 10ms. DMC AST-038A050A hmi touch screen operation system including: Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc.
Product Specification:
Size :  3.8  inch;
Shipping : 2~3 Workdays
Warranty : 365 Days
Surface Hardness : 3H
Light Transmission : Film + Film 77%, Film + Glass 83%