DMC AST-121A080A Touch Screen Panel Glass Original
  • brand nameVICPAS
  • modelAST-121A080A
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 17:36:32 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 12.1 inch
  • Warranty 365 Days
  • Shipping 2-3 working Days
  • Modle AST-121A / AST-121A080A
  • Tail Length & Position 80mm (Left Side)
  • External Dimension(E) 263.0 x 201.0mm
  • Glass Thickness(Total) 1.8mm (2.1mm)
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
12.1 inches Resistive Touch Screen, Glass Thickness 1.8mm, Original-365 Days Warranty-Fully Tested-Factory Prices-Fast Shipping
Detailed
DMC AST-121A AST-121A080A Touch Screen Panel Glass Original Repair Replacement
The AST-121A080A work Maximum Voltage DC6V with 100mA Top Electrode, Bottom Electrode 100mA, Between the Top and Bottom. Tail Length & Position 80mm (Left Side), External Dimension 263.0 x 201.0mm, Glass Thickness(Total) 1.8mm (2.1mm).The touch screen type is analog resistive 4-wire. Highly durable and versatile. Operation is guaranteed up to as many as 10 million strokes (4-wire type)/ 35 million strokes (5-wire type).
Specifications:
The table below describes the parameters of the DMC AST-121A080A Touch screen Panel Glass.
Part Number : AST-121A080A
Manufacturer: DMC
Screen diagonal 12.1 in
Warranty: 365 Days Warranty
Interfaces USB / RS232
Touchpoints: 1
Glass Strength: 1.8 mm
Technology: Analog resistive 4-wire
Active Area: 250.0 x 188.5mm
Viewing Area Dimension 247.0 x 185.5mm