AST-062A070A Touch Screen Panel Glass Repair
  • brand nameVICPAS
  • modelAST-062A070A
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 08:55:44 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 6.2 inch
  • Warranty 365 Days
  • Shipping 2-3 working
  • Name AST-062A070A Touch Screen Panel Glass Repair
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
AST-062A070A Touch Screen Panel Glass Repair. It is brand new and good quality with a year warranty.
Detailed
Handling Notes
§ Do not depress or scratch the product with any object with a sharp edge or hard end.
§ Do not put AST-062A070A Touch Digitizer Glass close to fire.
§ Do not wipe AST-062A070A Touchscreen Panel with too much load.
§ Do not hit AST-062A070A Touch Glass with a hard object.
§ Do not forcibly bend or fold AST-062A070A HMI Panel Glass.
§ Do not use AST-062A070A Touch Screen Monitor under the direct sunlight.
§ Do not disassemble AST-062A070A Touch Screen Glass.
§ When you handle AST-062A070A Touch Panel, Hold the product by its body. Do not hold by the tail.
§ The edge of the AST-062A070A glass is not rounded and may cause injury.
AST-062A070A touch membrane size: 6.2 inch, other general size is 3.0'' to 22''. AST-062A070A touch screen adopt to panel display device. AST-062A070A touchscreen temperature operating range: -10°C ~ 60°C. AST-062A070A touch digitizer glass linearity error:< 1.5%. AST-062A070A touch screen hmi response speed: < 10ms. AST-062A070A touch screen monitor operation system including: Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc. AST-062A070A touch panel temperature storage range: -20°C ~ 70°C. AST-062A070A touch screen display current: 5mA~25mA.
Product Specification:
Size :  6.2 inch;
Shipping : 2~3 Workdays
Warranty : 365 Days
Surface Hardness : 3H
Light Transmission : Film + Film 77%, Film + Glass 83%