DMC AST-065B080A Touch Screen Glass Replacement
  • brand nameVICPAS
  • modelAST-065B080A
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 08:55:51 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 6.5 inch
  • Warranty 365 Days
  • Shipping 2-3 workdays
  • Name DMC AST-065B080A Touch Screen Glass Replacement
Detailed
Original DMC AST-065B080A Touch Screen Glass Replacement Repair
Handling Notes
・ Do not put AST-065B080A Touch Glass close to fire. (Description added)
・ Do not wipe AST-065B080A Touch Membrane with too much load. (Description added)
・ Do not hit AST-065B080A Touchscreen Panel with a hard object. (Description added)
DMC AST-065B080A touch panel glass size: 6.5 inch, other custom size is 3.0'' to 24'' . DMC AST-065B080A Touch screen display adopt to panel display device. DMC AST-065B080A Touch membrane operation system including: Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc. DMC AST-065B080A HMI touch glass light transmission: 80%(Meet ASTM D1003). DMC AST-065B080A touchscreen temperature operating range: -10°C ~ 60°C. DMC AST-065B080A touch screen tablet resistance: 300Ω < X Axis < 900Ω, 200Ω < Y Axis < 800Ω (Varies with different size). DMC AST-065B080A touch screen monitor temperature storage range: -20°C ~ 70°C.
Product Details:
Size : 6.5 inch;
Shipping : 2~3 Workdays
Warranty : 365 Days
* Optical
Light Transmission 80%(Meet ASTM D1003)
Storage Range: 0% to 95% RH (no dew falls)
* Electrical
Operation Voltage Typical +DC 5V